foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Pasirengimas branduolinėms avarijoms foto_s
foto_s

   Siekiant tinkamai pasirengti vykdyti Valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinės avarijos atveju (toliau – Valstybinis planas) numatytas funkcijas bei pagal kompetenciją koordinuoti kitų institucijų pasirengimą, stiprinta teisinė bazė: patvirtintos 2 RSC direktoriaus rekomendacijos, skirtos pirmiesiems reaguotojams.


   Pakartotinai atliktas galimai blogiausio Baltarusijos AE avarijos scenarijaus vertinimas pagal sprendimų paramos sistemos (toliau – ARGOS) prognozės rezultatus ir valstybės institucijoms pateikti siūlymai dėl avarijos atveju taikytinų apsaugomųjų veiksmų. Įgyvendintas investicijų projektas „Pasirengimo gyventojų apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos atveju stiprinimas“, plačiau skaitykite skyriuje apie vykdomus projektus ir bendradarbiavimą.


   Norint įvertinti pasirengimą užtikrinti radiacinę saugą, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas branduolinės ar radiologinės avarijos atveju, ASPĮ bei greitosios medicinos pagalbos stotims pateiktas klausimynas dėl pasirengimo priimti ir teikti medicinos pagalbą branduolinės ar radiologinės avarijos atveju nukentėjusiems asmenims bei atliktas užpildytų klausimynų vertinimas. Įvertinus klausimynus organizuotas nuotolinis seminaras ASPĮ atstovams ir savivaldybių gydytojams, kurio metu aptarti pasirengimo priimti ir teikti medicinos pagalbą radioaktyviosiomis medžiagomis užterštiems nukentėjusiems asmenims tobulinimo aspektai.


   Įvairaus lygio pratybų organizavimas ir dalyvavimas jose yra svarbi pasirengimo galimoms branduolinėms avarijoms dalis. Dalyvauta TATENA‘os CONVEX-2B pratybose ir teikta informacija apie RSC galimą pagalbą kitoms valstybėms branduolinės ar radiologinės avarijos atveju. Šiaulių m. savivaldybės organizuotose stalo pratybose pristatytos RSC funkcijos branduolinės avarijos atveju ir pasirengimas jas įgyvendinti bei vertintos Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau – VSAT) organizuotos stalo pratybos „Pasirengimas galimai branduolinei ar radiologinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje“. Ukmergės r. savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) organizuotame seminare buvo pristatyti galimi pavojai pradėjus eksploatuoti Baltarusijos AE bei aptartas šių institucijų pasirengimas vykdyti funkcijas branduolinės ar radiologinės avarijos atveju (žr. 1 pav.).


Pasirengimas branduolinėms avarijoms

1 pav. Ukmergės r. savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio akimirkos

 

   RSC dalyvavo rengiant ir organizuojant tarptautinio lygio pratybas MODEX 2020 („Tarptautinio lygio pratybos naudojant cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių (ChBRB) medžiagų aptikimo ir mėginių ėmimo modulį“), taip pat dalyvavo organizuojant valstybinio lygio civilinės saugos funkcines pratybas „Civilinės saugos sistemos subjektų veiksmai, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai Baltarusijos Respublikoje, Astravo branduolinėje elektrinėje“, kurių tikslas – įvertinti civilinės saugos sistemos subjektų pasirengimą vykdyti Valstybiniame plane nustatytas civilinės saugos sistemos subjektų funkcijas. Dėl COVID-19 pandemijos ir Lietuvoje paskelbto karantino minėtos pratybos buvo atšauktos.


   Taip pat RSC dalyvavo VSAT organizuotose civilinės saugos pratybose „Aviacijos valdybos veiksmai įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai Baltarusijos Respublikoje, Astravo branduolinėje elektrinėje“, skirtose patikrinti abiejų institucijų pasirengimą vykdyti radiacinę žvalgybą iš oro. Pratybų metu vertintas laikas, per kurį institucijos būtų pasiruošusios pradėti žvalgyti teritoriją iš oro, VSAT pasirengimas aprūpinti įgulą būtinomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir dozimetrais. Taip pat pratybų metų imituotas teritorijos radioaktyvusis užterštumas ir gaunami matavimo duomenys transliuoti 4G ryšiu.
Kartu su VSAT ir Lietuvos kariuomene, rengiantis branduolinės ar radiologinės avarijos atveju vykdyti radiacinę žvalgybą iš oro, atlikti bandomieji skrydžiai. Šių skrydžių metu vertinta gama dozės galios vertės priklausomybė nuo įrangos montavimo orlaivyje vietos, išbandytas radiacinės žvalgybos iš oro duomenų teikimas realiu laiku RSC Ekstremalių situacijų operacijų centrui.


   Atnaujintos antžeminės radiacinės žvalgybos aplinkos gama dozės galios matavimų ir kitų radiologinių tyrimų bei ėminių ėmimo protokolų formos, kurios patvirtintos RSC direktoriaus įsakymu. RSC specialistai, naudodami naujas protokolų formas, kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (toliau – PAGD) žvalgybos grupėmis atliko antžeminę žvalgybą 4 sektoriuose, kuriuose tokia žvalgyba būtų vykdoma įvykus avarijai Baltarusijos AE.


   Stiprindamas parengtį nustatyti avarinę apšvitą biologinės dozimetrijos metodais, RSC aktyviai dalyvavo tarptautinių biologinės dozimetrijos tinklų veikloje.


   Parengties ir reagavimo į didelio masto ekstremalias situacijas Europos regione biologinės dozimetrijos tinklo (toliau – RENEB) generalinėje asamblėjoje su tinklo nariais aptarti šio tinklo aktyvavimo ir veikimo ekstremalios situacijos atveju klausimai.


   RSC informavo Pasaulio sveikatos organizacijos biologinės dozimetrijos tinklą WHO BioDoseNet, kad, esant būtinybei, teiks tarptautinę pagalbą biologinės dozimetrijos srityje. Taip pat šiam tinklui pateikta informacija apie RSC pajėgumus vykdyti biologinę dozimetriją.


   RSC specialistai dalyvavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – LRV) kanceliarijos sudarytų darbo grupių, susijusių su nacionaliniam saugumui kylančiomis grėsmėmis, sąlygotomis nesaugios branduolinės energetikos plėtojimo šalia Lietuvos valstybės sienos, veikloje.


Atnaujinta 2021-12-22


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s