Kaip iš gausybės rago pastarosiomis savaitėmis pasipylęs baravykų derlius džiugina ir Radiacinės saugos centro specialistus, nes baravykai yra vieni mažiausiai radioaktyvųjį cezį (Cs-137) kaupiantys grybai.
Nėra naujiena, kad grybuose aptinkamas radioaktyvusis užterštumas dėl praeityje įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos, kuri didžiausią įtaką turėjo Lietuvos pietvakariniam regionui. Radiacinės saugos centro specialistų atlikti dirvožemio radioaktyviojo užterštumo tyrimai parodė, kad Varėnos rajone dirvožemio užterštumas radioaktyviuoju ceziu yra sumažėjęs, lyginant su ankstesniais metais, tačiau tebėra didesnis, nei šalies rytinėje ar šiaurinėje dalyse, kurios mažiau nukentėjo dėl radioaktyviųjų iškritų po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje.
Grybai linkę kaupti radioaktyvųjį cezį, todėl jų užteršumas tiriamas visą grybų augimo sezoną. Šiais metais atlikti tyrimai nustatant radioaktyviojo cezo kiekį grybuose iš Varėnos, Švenčionių rajonų ir kitų mūsų šalies miškų. Ištirtos visos labiausiai paplitę valgomųjų grybų rūšys – baravykai, raudonviršiai, ūmėdės, voveraitės, kazlėkai ir kiti. Tyrimų rezultatai rodo, kad valgomuosiuose grybuose leistinasis radioaktyviojo cezio kiekis nėra viršijamas, tačiau šio radionuklido daugiausia yra grybuose iš Varėnos rajono miškų. Vardinant valgomųjų grybų rūšis, kurios daugiausia linkę kaupti radioaktyvųjį cezį, reikia paminėti raukšlėtąjį guduką ir rudają meškutę. Žymiai mažiau radioaktyviųjų medžiagų sukaupia baravykai, raudonviršiai, o ypatingai nedaug – voveraitės. Grybai sąlygoja nedidelę apšvitą gyventojams pirmiausia dėl to, kad jų suvalgoma palyginti nedaug, be to, grybus verdant, daugiau kaip 80 proc. radioaktyviojo cezio iš grybų pereina į viralą, kuris išpilamas lauk.
Grybai, kurie įvežami į mūsų šalį iš Baltarusijos ir kai kurių Rusijos Federacijos sričių, kurios labiausiai užterštos po Černobylio atominės elektrinės avarijos, yra radiologiškai patikrinami, atrenkant mėginius iš įvežamų siuntų, ir tik tada leidžiama juos realizuoti vietinėje rinkoje. Todėl užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis grybai negali patekti mūsų šalies vartotojams. Tačiau nedideli grybų kiekiai iš kaimyninių valstybių gali patekti į turgavietes ir šiuos grybus reikėtų patikrinti dėl juose esančio radioaktyviojo cezio kiekio. Tokiais atvejais reikia kreiptis į Radiacinės saugos centrą Vilniuje, Kalvarijų 153, telefonu 8 5 236 19 36 arba el. paštu rsc@rsc.lt. Gyventojams grybų užterštumas tikrinamas nemokamai.