foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Naujienų archyvas foto_s
foto_s
foto
2014-09-04
Radiacinės saugos specialistai taip pat džiaugiasi baravykų gausa
Kaip iš gausybės rago pastarosiomis savaitėmis pasipylęs baravykų derlius džiugina ir Radiacinės saugos centro specialistus, nes baravykai yra vieni mažiausiai radioaktyvųjį cezį (Cs-137) kaupiantys grybai.

Nėra naujiena, kad grybuose aptinkamas radioaktyvusis užterštumas dėl praeityje įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos, kuri didžiausią įtaką turėjo Lietuvos pietvakariniam regionui. Radiacinės saugos centro specialistų atlikti dirvožemio radioaktyviojo užterštumo tyrimai parodė, kad Varėnos rajone dirvožemio užterštumas radioaktyviuoju ceziu yra sumažėjęs, lyginant su ankstesniais metais, tačiau tebėra didesnis, nei šalies rytinėje ar šiaurinėje dalyse, kurios mažiau nukentėjo dėl radioaktyviųjų iškritų po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje.

Grybai linkę kaupti radioaktyvųjį cezį, todėl jų užteršumas tiriamas visą grybų augimo sezoną. Šiais metais atlikti tyrimai nustatant radioaktyviojo cezo kiekį grybuose iš Varėnos, Švenčionių rajonų ir kitų mūsų šalies miškų. Ištirtos visos labiausiai paplitę valgomųjų grybų rūšys – baravykai, raudonviršiai, ūmėdės, voveraitės, kazlėkai ir kiti. Tyrimų rezultatai rodo, kad valgomuosiuose grybuose leistinasis radioaktyviojo cezio kiekis nėra viršijamas, tačiau šio radionuklido daugiausia yra grybuose iš Varėnos rajono miškų. Vardinant valgomųjų grybų rūšis, kurios daugiausia linkę kaupti radioaktyvųjį cezį, reikia paminėti raukšlėtąjį guduką ir rudają meškutę. Žymiai mažiau radioaktyviųjų medžiagų sukaupia baravykai, raudonviršiai, o ypatingai nedaug – voveraitės. Grybai sąlygoja nedidelę apšvitą gyventojams pirmiausia dėl to, kad jų suvalgoma palyginti nedaug, be to, grybus verdant, daugiau kaip 80 proc. radioaktyviojo cezio iš grybų pereina į viralą, kuris išpilamas lauk.

Grybai, kurie įvežami į mūsų šalį iš Baltarusijos ir kai kurių Rusijos Federacijos sričių, kurios labiausiai užterštos po Černobylio atominės elektrinės avarijos, yra radiologiškai patikrinami, atrenkant mėginius iš įvežamų siuntų, ir tik tada leidžiama juos realizuoti vietinėje rinkoje. Todėl užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis grybai negali patekti mūsų šalies vartotojams. Tačiau nedideli grybų kiekiai iš kaimyninių valstybių gali patekti į turgavietes ir šiuos grybus reikėtų patikrinti dėl juose esančio radioaktyviojo cezio kiekio. Tokiais atvejais reikia kreiptis į Radiacinės saugos centrą Vilniuje, Kalvarijų 153, telefonu 8 5 236 19 36 arba el. paštu rsc@rsc.lt. Gyventojams grybų užterštumas tikrinamas nemokamai.

foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s